Parki miejskie

Park Miejski to największy w mieście obszar zieleni, w skład którego wchodzą dwa parki: Bankowy i Szkolny. Obecny Park Bankowy znajduje się na miejscu dawnej Promenady. Tak nazywano rozległy plac,jaki powstał w XIX wieku po zasypaniu fosy miejskiej. Tutaj odbywały się parady wojskowe i stała najelegantsza restauracja. W 1900 roku zbudowano tu pocztę cesarską, która niestety tak jak wszystkie najładniejsze budynki w mieście została spalona w 1945 roku. Na północnym skraju promenady pobudowano urząd skarbowy – dzisiaj znajduje się tu Bank Pekao S.A. Aleja wiekowych lip, która ciągnie się od banku do przystanku PKS, o każdej porze roku zachęca do spacerów.

Przy dzisiejszej ulicy Kilińskiego na początku XX wieku zbudowano budynek szkolny. Spalony, a następnie odbudowany do 2001 roku mieścił Szkołę Podstawową nr 1. Później znajdowało się tu Gimnazjum. Nie pozostał żaden ślad po spalonej w 1933 roku synagodze. Tuż obok chyli się ku upadkowi stary budynek, w którym do lat dziewięćdziesiątych XX wieku działał internat Liceum Ogólnokształcącego.
Park Szkolny to teren tak zwanego starego cmentarza. Powstał on w roku 1834 poza murami miejskimi. Jeszcze po 1945 roku stały tu pojedyncze nagrobki z połowy XIX wieku. W południowej części parku 2 lipca 1933 roku odsłonięto obelisk, dla uczczenia żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Dzisiaj już nie istnieje. 17 października 1998 roku nieopodal ustawiono kamień poświęcony byłym i obecnym mieszkańcom Sulęcina.

Źródło: album „Wszystko o Sulęcinie”