Jezioro Buszno

Niezwykle malownicze Jezioro Buszno zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego, w obrębie ochronnym Łagowskiego Parku Krajobrazowego, około 15 km od Sulęcina. Obecnie jezioro to znajduje się na terenie wędrzyńskiego poligonu wojskowego, należąc przy tym do MON. Dla turystów stanowi to pewne utrudnienie, gdyż przed odwiedzeniem tego zbiornika, należy udać się na Komendę Poligonu w Wędrzynie, by otrzymać bezpłatną, ważną do końca roku kalendarzowego przepustkę. Warunkiem jest jednak okazanie karty wędkarskiej.

Historia Jeziora Buszno jest o tyle interesująca, iż ten, mierzący aż 58,7 ha akwen wodny, został ukształtowany ponad 18000 lat temu przez ostatnie zlodowacenie, w fazie poznańskiej. Zbiornik wodny wypełnia głęboką rynnę polodowcową, którą otaczają wyjątkowe wzgórza moreny czołowej o wysokościach przekraczających 200 m n.p.m.. Jezioro to charakteryzuje się wydłużonym kształtem i rozciąga się z północnego wschodu na południowy zachód. Buszno posiada dobrze rozwiniętą linię brzegową, plażę oraz dopływ i odpływ o nazwie Jeziorna, który stanowi ciek biorący początek z położonego obok jeziora Buszenko.

Jezioro Buszno legitymuje się niewielką powierzchnią, aczkolwiek jest dość głębokie (36 metrów), a jego wody należą do jednych z najczystszych w naszym regionie. Brzegi tego akwenu zajmuje wąski pas trzciny pospolitej oraz pałki, a dno porastają łąki roślinności podwodnej. W wodach opisywanego jeziora można trafić na sielawy, leszcze, okonie, szczupaki, węgorze, liny czy wzdręgi – co ciekawe – w najbliższej okolicy nierzadkim widok stanowi polująca wydra.